
Choroby alergiczne stały się jednym z najczęstszych wyzwań zdrowotnych wśród dzieci. Szacuje się, że nawet co drugie dziecko uczęszczające do szkoły lub przedszkola doświadcza ich objawów. Choć wiele z nich daje łagodne symptomy, w niektórych przypadkach brak szybkiej i właściwej reakcji może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet stanowić zagrożenie życia.
Co ważne od 30 maja 2025 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która rozszerza definicję pierwszej pomocy. To oznacza, że działania takie jak podanie adrenaliny przy wstrząsie anafilaktycznym czy inhalatora przy ataku astmy leżą w gestii świadków zdarzenia i są nie tylko dozwolone, ale zgodne z prawem. Nauczyciele, pedagogowie i opiekunowie mogą śmiało reagować w kryzysie, co eliminuje wcześniej istniejące niepewności natury prawnej i buduje poczucie bezpieczeństwa.
Dlatego razem z Koalicją na rzecz Leczenia Astmy zapraszamy do udziału w stacjonarnych warsztatach dla pracowników placówek oświatowych w trakcie których zdobywają oni wiedzę teoretyczną, ale również praktyczną z zakresu rozpoznawania objawów chorób alergicznych, oceniania stanu ucznia i skutecznego udzielania pomocy w chorobie alergicznej.
Nasze szkolenia są niezwykle aktualne. Nie tylko edukują, lecz także wspierają świadome, pozbawione strachu i obaw reagowanie w sytuacjach zagrażających dzieciom z alergiami czy astmą. Zależy nam, aby warsztaty oswajały strach i obawy związane m.in. z podaniem adrenaliny. Konieczne jest uświadamianie, że bardzo często brak udzielenia pomocy może być w skutkach dużo bardziej niebezpieczny, aniżeli niewłaściwe jej udzielenie – mówi Anna Ben Drissi, dyrektor zarządzająca PTA, koordynatorka Koalicji na rzecz Leczenia Astmy.
Informacje organizacyjne:
Warsztat poprowadzi jeden z regionalnych ekspertów Polskiego Towarzystwa Alergologicznego | specjalista alergolog
Uczestnicy: dyrekcja, nauczyciele, pedagodzy, środowisko medyczne pracujące na terenie placówki, osoby ze świetlicy, pracownicy administracyjni
Miejsce: stacjonarnie/ placówka oświatowa
Czas trwania warsztatu: 120 minut
Koszt: 2 500 zł brutto
Każdy uczestnik, który wyrazi taką wolę, może otrzymać e-certyfikat poświadczający odbycie szkolenia i przygotowanie do udzielania pomocy dzieciom z chorobami alergicznymi.
Dlaczego warto wziąć udział w warsztatach?
- Zwiększenie wiedzy na temat chorób alergicznych
Pracownicy placówki oświatowej zdobędą wiedzę na temat:
– najczęściej występujących u dzieci schorzeń alergicznych, czyli astmy oskrzelowej, alergicznego nieżytu nosa, atopowego zapalenia skóry i pokrzywki, a także najgroźniejszego objawu nadwrażliwości organizmu na jakiś czynnik lub substancję, czyli wstrząsu anafilaktycznego,
– sposobów, objawów w jakie manifestują się powyższe,
– czynników wyzwalających te objawy. - Zdobycie umiejętności szybkiego reagowania w nagłych sytuacjach
Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się:
– jak prawidłowo oceniać stan zdrowia ucznia,
– jakie działania podjąć w przypadku wystąpienia nadmiernych objawów alergii/ wstrząsu anafilaktycznego, czyli zagrożenie zdrowia a nawet życia ucznia. - Podniesienie standardów bezpieczeństwa w placówce oświatowej
Dzięki uczestnictwu w warsztacie pracownicy oświatowi będą lepiej przygotowani do zapewnienia uczniom bezpieczeństwa w obrębie chorób alergicznych.
W przypadku dodatkowych pytań uprzejmie prosimy o kontakt z panem Łukaszem Skolimowskim: lukasz.skolimowski@pta.med.pl, tel. 605 085 229
Jeśli zdecydują się Państwo na przeprowadzenie w Państwa placówce warsztatu prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.
Zgłoszenie z ramienia szkoły, przedszkola lub innej placówki edukacyjnej może dokonać wyłącznie osoba upoważniona.
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
