Zapraszamy do lektury wywiadu z prof. Bolesławem Samolińskim – “Epidemia alergii i co dalej?”
Porozmawiamy o czynnikach środowiskowych wpływających na rozwój alergii, złotych radach, perspektywach na przyszłość i nowoczesnych narzędziach dla specjalistów:

 • które czynniki środowiskowe wpływające na rozwój alergii będą najważniejsze?
 • czy istnieje uniwersalny zestaw porad dla rodziców, które pomogłyby im zażegnać widmo alergii?
 • czy pacjenci mają jasną ścieżkę opieki?

Webinar

Alergie pokarmowe a żywność przetworzona – dr hab. Natalia Ukleja – Sokołowska

https://fb.watch/lkdJIy3mpx/

Zapraszamy do lektury wywiadu z prof. Ewą Czarnobilską – „Alergia na smog, czyli co czyha w powietrzu”.

 • Czym właściwie jest smog i jakie jego składniki są dla nas najgroźniejsze?
 • W jaki sposób można zdiagnozować pacjenta z alergią na smog?
 • Jak na smog reagują osoby z astmą?
 • Jak możemy sobie pomóc, żyjąc w zanieczyszczonym środowisku?

Webinar

Alergia na pyłki. Jaki ma związek z klimatem? – prof. Marcin Moniuszko

https://fb.watch/limX0c73VD/

Webinar

Astma w cywilizowanym świecie – dr Piotr Dąbrowiecki

https://fb.watch/lh5v93pWga/

Zapraszamy do lektury wywiadu z prof. Radosławem Gawlikiem.

Poszukamy odpowiedzi m.in. na poniższe pytania:
 • czy zmiany klimatyczne zmieniły obraz chorób alergicznych?
 • co współczesna medycyna może zaproponować osobom z chorobami alergicznymi i czy diagnostyka oraz leczenie nadążają za wzrostem liczby chorych?
 • czy w przypadku osób z chorobami alergicznymi profilaktyka ma jakieś znaczenie? Czy przed tego typu schorzeniami możemy się jakoś ustrzec?
Już w niedzielę rozpocznie się Światowy Tydzień Alergii. Z tej okazji wspólnie ze Strefą Alergii przygotowaliśmy dla Was webianry, interesujące wywiady i mnóstwo ciekawostek.
Inicjatorem Światowego Tygodnia Alergii jest Światowa Organizacja Alergologiczna. Wszystkie
wydarzenia przygotowane w jego ramach mają za zadanie zwiększanie świadomości dotyczącej
chorób alergicznych oraz szerzenie wiedzy na ich temat. W tym roku tematem przewodnim
wydarzenia są zmiany klimatyczne, które wpływają na rozwój alergii. Z okazji Światowego Tygodnia
Alergii, we współpracy ze Strefą Alergii , przygotowaliśmy cały szereg
wydarzeń.
 • Rozpoczynamy już w niedzielę (18 czerwca). Tego dnia na wszystkie aktywności zaprosi Was prof. Maciej Kupczyk, prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Tego samego dnia będziemy mieć dla Was również wywiad z prof. Radosławem Gawlikiem, prezydentem – elektem PTA, w którym nasz gość opowie, jak zmiany klimatyczne i środowiskowe mogą wpływać na nasze zdrowie.
 • W poniedziałek (19 czerwca) o godzinie 18.00 zaprosimy Was na pierwszy webinar. Spotkaci się z dr Piotrem Dąbrowieckim, który przybliży temat astmy i jej związku z zanieczyszczeniem środowiska.
 • We wtorek (20 czerwca) o godzinie 18.00 zaprosimy Was na kolejny webinar, który poprowadzi prof. Marcin Moniuszko. Opowie o związku alergii na pyłki z klimatem, a są one wyjątkowo ścisłe.
 • 21 czerwca, czyli w środę opublikujemy wywiad z prof. Ewą Czarnobilską, która jako pierwsza udowodniła, że istnieje alergia na smog. Co więcej, okazuje się, że jest ona dla nas wyjątkowo groźna.
 • W czwartek 22 czerwca zaprosimy Was na trzeci webinar. Tym razem spotka się z Wami prof. Natalia Ukleja – Sokołowska, która opowie o alergiach pokarmowych oraz ich związku z przetwarzaniem żywności. Zapraszamy o godzinie 18.00.
 • 23 czerwca będziemy mieć dla Was wywiad z prof. Bolesławem Samolińskim, w którym zastanawiamy się ile osób ma w tej chwili alergię, jak choroby alergiczne będą się rozwijać w przyszłości, co jest przyczyną tej epidemii i czy ten niekorzystny trend można zatrzymać.
Wszystkie webianary zostały zaplanowane w formie live i będzie można je obejrzeć na profilach na Facebooku Strefy Alergii i Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Każdy będzie podzielony na dwie części. W pierwszej nasz gość przybliży temat, a w drugiej odpowie na Wasze pytanie, które nadeślecie wcześniej lub zadacie na czacie w trakcie webinaru. Pytania nadal można podsyłać na adres kontakt@strefaalergii.pl
Przez cały tydzień możecie liczyć także na mnóstwo ciekawostek, porad i informacji, które znajdziecie
w naszych relacjach w mediach społecznościowych. Bądźcie z nami!

Podczas Światowego Tygodnia Alergii nie może zabraknąć webinaru o alergii na pyłki. To zagadnienie omówi prof. Marcin Moniuszko w dniu 20 czerwca (wtorek) o godzinie 18.00.

Zapraszamy do zadawania pytań ekspertowi: można je przesyłać na kontakt@strefaalergii.pl,, zadawać w komentarzu lub podczas transmisji live.

Prof. Marcin Moniuszko jest kierownikiem Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych oraz Zakładu Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Posiada specjalizację z chorób wewnętrznych i alergologii. Odbył liczne zagraniczne staże. Jest przewodniczącym Rady Agencji Badań Medycznych oraz wiceprezydentem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Przedstawiamy eksperta, który w czwartek, 22 czerwca, poprowadzi kolejny webinar dr hab. Natalia Sokołowska–Ukleja.

W trakcie spotkania zostaną poruszone tematy dotyczące alergii pokarmowej i jej związku z przetwarzaniem żywności.
Zapraszamy do zadawania pytań ekspertce. Można je wysyłać mailowo kontakt@strefaalergii.pl, wpisywać w komentarzach lub zadawać je podczas transmisji LIVE.

Dr hab. Natalia Ukleja–Sokołowska jest specjalistką chorób wewnętrznych i alergologii, adiunktem w Klinice Alergologii, Immunologii Klinicznej i Chorób Wewnętrznych w Bydgoszczy, sekretarzem Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Przedstawiamy pierwszego Eksperta cyklu webinarów organizowanych w ramach Światowego Tygodnia Alergii.

Już 19 czerwca o godzinie 18.00 dr Piotr Dąbrowiecki przybliży temat astmy oraz wpływu czynników środowiskowych i klimatycznych na tę chorobę.
Podczas spotkania LIVE Ekspert odpowie również na Państwa pytania. Zachęcamy do przesyłania ich e-mailowo: kontakt@strefaalergii.pl oraz do dodawania w komentarzach pod postem. Pytania będzie można zadawać również w trakcie trwania webinaru.

Dr Piotr Dąbrowiecki jest alergologiem z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, Przewodniczącym Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i sygnatariuszem Koalicji na rzecz Leczenia Astmy.
Bądźcie z nami bit.ly/42ukDYo