Wczoraj odbyło się kolejne posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. chorób alergicznych pod przewodnictwem Maja Nowak – Posłanka na Sejm RP.
W gronie przedstawicieli administracji rządowej, organizacji pacjenckich oraz opiekunów poruszyliśmy temat: Alergia dziecka wyzwaniem dla całej rodziny – sytuacja najmłodszych pacjentów z chorobami alergicznymi i wpływ alergii całorocznych np. roztocza kurzu domowego i alergii sezonowych na funkcjonowanie i życie rodziny.
Omówiliśmy również kwestie:
🔹 Dostępu do leczenia – podkreślono konieczność szerszego dostępu do immunoterapii, szczególnie odczulania podjęzykowego.
🔹 Wyzwania rodzin – zwrócono uwagę na wykluczanie dzieci z alergiami z przedszkoli i żłobków z powodu braku przygotowania placówek.
🔹 Długie kolejki – czas oczekiwania do alergologa wynosi nawet 6–8 miesięcy.
🔹 Zmiany systemowe – mimo postępów, wciąż potrzeba dalszych działań legislacyjnych i refundacyjnych.
Zespół zapowiada kontynuację prac nad poprawą sytuacji pacjentów z alergiami w Polsce.
Dziękujemy za żywe zaangażowanie w temat

Udostępnij nasz post!

Ostatnie wiadomości

XI Kongres Wyzwań Zdrowotnych 2026

4 marca, 2026|

W dniach 12–13 marca 2026 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się XI edycja Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC). Wydarzenie [...]

Repetytorium z alergologii 2026

2 marca, 2026|

W dniach 13-15 marca 2026 roku w hotelu Four Points by Sheraton Warszawa Mokotów odbędzie się kolejna edycja konferencji „Repetytorium z Alergologii”. Podczas konferencji praktyczne wykłady [...]

Światowy Dzień Astmy 2026

2 marca, 2026|

Światowy Dzień Astmy 2026 – dostęp do leczenia nadal pilnym wyzwaniem. Hasłem tegorocznych obchodów ogłoszonych przez Global Initiative for Asthma jest: „Dostęp do inhalatorów przeciwzapalnych dla [...]