W liście do Ministra Zdrowia i Przewodniczącego Komisji Zdrowia Sejmu RP Polskie Towarzystwo Alergologiczne poparło apel Naczelnej Rady Lekarskiej dotyczący zwolnienia lekarzy z obowiązku określania poziomu refundacji na wystawianych receptach.

Problem dotyczący refundacji preparatów aminokwasowych, stosowanych w grupie najmłodszych pacjentów z najcięższymi postaciami alergii i nietolerancjami pokarmowymi, może stanowić istotne zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci. Nasze Towarzystwo w tej sprawie zdecydowanie stoi po stronie Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii Hepatologii i Żywienia Dzieci oraz Naczelnej Rady Lekarskiej opowiadając się za anulowaniem wszelkich kar oraz za jak najszybszym uregulowaniem sytuacji refundacyjnej, tak by uniknąć analogicznych kontrowersji w przyszłości. Karanie lekarzy, którzy kierują się zasadami sztuki medycznej oraz intencją niesienia pomocy choremu w stanie zagrożenia zdrowia i życia, jest niedopuszczalne.

Polskie Towarzystwo Alergologiczne wspiera stanowisko, że lekarz nie może ponosić odpowiedzialności za skuteczny proces terapeutyczny, w sytuacji gdy przepisy lub praktyka urzędnicza, nie uwzględniają jego najbardziej efektywnej i dostępnej opcji – tak dla pacjenta jak i płatnika.

Zapraszamy do zapoznania się z listem poparcia PTA – https://bit.ly/40VfBVm

Udostępnij nasz post!

Ostatnie wiadomości

5 stypendiów w Imperial College London

28 marca, 2023|

Allergy Postgraduate Programme – Imperial College London At Imperial College London, we offer a range of courses in Allergy tailored to your career ambitions. From [...]

Fotorelacja – 12 Sympozjum Alergii na Pokarmy

24 marca, 2023|

Pod patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, rozpoczęło się dzisiaj w Bydgoszczy XII Międzynarodowe Sympozjum Alergii na Pokarmy. Jest to pierwsze stacjonarne spotkanie tego wydarzenia organizowane po [...]